6 - kopie

Blog – Veelvraat, beer en wolf vanuit de ‘hide’ in Finland

Wildlifespotter Carsten was onderweg in Finland voor All for Nature Travel – juni 2025.

“Het is niet waar! We zien zowel de wolf, de veelvraat en de beer in de nacht in onze observatiehut in de bossen van Finland op de grens met Rusland.” Een nacht is een groot woord want rond midzomernacht in juni wordt het hier helemaal niet donker. Dat verhoogt onze kans op het zien van wildlife en het daarvan vastleggen op camera met 200%! Wij verblijven in een observatiehut van een ecologisch ‘carnivore hide’ programma dat is gekoppeld aan North Karelia Biosphere Reserve.

reis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finland

Dit reservaat beschermt 800.000 hectare bos, waarbinnen ook Koli en Patvinsuo NP vallen die in het midden van Finland liggen. Deze bescherming is hard nodig want 80% van Finland bestaat uit productiebos en slechts 2,7% is national park. Jagen is ingeburgerd met het “jedermannsrecht” en is een belangrijke vrije tijdsbesteding in Finland. Dat is te merken aan het wildlife dat we zien, of liever gezegd niet zien, op deze reis. De meer dan 100.000 herten, – rendieren en zelfs – elanden houden zich goed voor ons verborgen. Het is overigens wel een perfect gebied om de sneeuwhaas af te vinken. Deze is volledig wit in de winter maar in de zomer is hij moeilijk van onze Europese haas, die hier ook voorkomt, te onderscheiden. Let daarbij op de zwarte oren en wittere buik. Maar dat terzijde.

Met uw verblijf in deze ‘carnivore hide’ draagt u dus bij aan hun bescherming en het duurzaam instand houden van dit reservaat. Daar moet wel worden bij gezegd dat het neerleggen van aas onvermijdelijk is om deze schuwe roofdieren aan te lokken. Wij vermijden dit het liefst op onze duurzame wildlife reizen omdat dit de natuur verstoort en onnatuurlijk gedrag bevordert. Dit gebeurt hier echter op verantwoorde wijze en er worden geen prooidieren gejaagd voor vlees, zoals op andere plaatsen gebruikelijk is!! Het benodigde vlees/ vis komt als ‘ overdatum’ van supermarkten uit de omgeving, slachtafval of als slachtoffers van het verkeer. Gastheer Eelo heeft een uitgebreid netwerk aan vleesverstrekkers. Het vlees wordt dan ook in kleine hoeveelheden aangeboden waardoor het wildlife nooit volledig afhankelijk wordt en het puur ziet als een lekkere snack voor tussendoor. Er wordt ook op toegezien dat het aas niet in verband wordt gebracht met de mens. En het is heerlijk om te zien hoe Eelo en Cindy om 15:00 uur de stukjes aas over het hele terrein verstoppen, nadat ze de fotografen en wildlife liefhebbers hebben “opgesloten” in hun hides, verzorgd met hun eigen snacks, om er voor 08:00 uur de volgende ochtend niet meer uit te komen….

reis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finlandreis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finlandreis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finland

Je hebt fotografiehutten voor professionele fotografen en een observatiehut, waar wij verbleven. Het verschil zit ‘m in het comfort en de bewegingsvrijheid. De observatiehut boven op de heuvel, waar wij verbleven, is eigenlijk een gewone blokhut die goed is geïsoleerd voor geluid met een groot venster voor een perfect overzicht en comfortabele stoelen en bedden. De photographic hide heeft vrij zicht zonder venster en de beste positie laag bij de grond. Iedere hut heeft echter een bed en een toilet en iedereen moet de hele tijd muisstil zijn….


En ja, daar zaten we dus vanaf 15:00 uur met z’n drieën, aan het raam gekluisterd. Er is gelukkig nog genoeg te zien om de tijd mee te doden; meeuwen die gespecialiseerd zijn in het ontfutselen van professioneel verstopt en vastgezet aas, wilde zwanen (niet te verwarren met de knobbelzwaan), raven, veel moedereenden met kuikens en een kwikstaartfamilie die boven het raam van ons huis werd grootgebracht met maden van het rottende vlees. Nooit geweten dat ook jonge eendjes zo aan hun proteïnen kwamen….


En toen om 20:20 uur stond daar dus ineens onze eerste wolf aan de andere kant van het water. Hij was erg schuw en bleef aan de rand van het gebied, maar dat is niet zo gek als je bedenkt dat dit het meest bejaagde dier van Scandinavië is.
reis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finland
Vervolgens duurde het dan toch tot 23:45 uur voordat de veelvraat/wolverine zich liet zien. Een krachtig mannetje dat hier duidelijk thuis was en zich uitgebreid liet fotograferen terwijl hij de verschillende verstopplekken bezocht. De veelvraat is een grote en agressieve neef van de wezel, waar zelfs de beren en wolven respect voor hebben. Het is een bedreigde diersoort en ze hebben ontzettend grote territoria waardoor ze uiterst zelden worden gezien en zeer onvoorspelbaar zijn. Er leven nog  maximaal 500 veelvraten in Finland. Bij onze hides hier komt hij echter vrijwel iedere avond wel even langs en zelfs film crews van over de hele wereld komen hier naartoe om deze soort op camera vast te leggen. Er zit hier ook een vrouwtje met jongen dat regelmatig wordt gezien. Tjonge, wat is dat beest bewegelijk. Alleen bij het poepen laat hij zich scherp stellen….


En toen om 00:30 uur maakte een gigantische mannetjesbeer zijn opkomst. Er leven meer dan 1000 beren in Finland die vooral vanuit Rusland de grens oversteken op zoek naar voedsel en partners om mee te paren. Met zijn goede neus vond hij dan toch nog een paar plekken die de veelvraat had overgeslagen. Hij bleef echter tamelijk schuw en ging er uiteindelijk overhaast vandoor…

reis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finlandreis finland, reis wolverine, reis veelvraat, selfdrive finland
Al met al een fantastische wildlife ervaring in de wetenschap dat u echt bijdraagt aan het behoud van deze dieren. Sightings zijn uiteraard nooit gegarandeerd, maar juni en juli zijn de beste maanden omdat het dan vrijwel niet donker wordt.

Tenslotte een paar tips:

  • Spreek tijdslots af met je mede- reisgenoten zodat iedereen in ieder geval toch nog een paar uur slaapt als er niets te spotten is.
  • De ‘carnivore hutten’ liggen op 5-6 uur rijden ten noorden van Helsinki en dit is dan ook perfect te combineren met een lang weekend aldaar of maak er een lange roadtrip vanuit Nederland of België van.

Wilt u net als Carsten het wildlife van Finland ontdekken? Ga dan mee op onze Finland Selfdrive: Veelvraat en meer… of boek onze groepsreis Finland: Big 5 safari.


Wildlifespotter Carsten op het station van Vuonislahti

WordPress Cookie Plug-in door Real Cookie Banner